Przepis na… kuchnię dla towarzyskich

Kuchnie wchodzą na salony i to dosłownie. W wielu nowych mieszkaniach i domach te dwie przestrzenie są ze sobą ściśle związane. Granice zanikają, a domownicy zyskują poczucie przestrzeni. Ma to swoje zalety, ale kuchnia otwarta to też pewne niedoskonałości, które można łatwo zniwelować. Szczególnie, jeżeli przestrzeń ma być wygodna dla lokatorów i dla gości.

Czasami warto oddzielić

Główną zaletą otwartej kuchni jest przestrzeń, ale jej przeciwnicy często przywołują argument przenikania zapachów. Jednak i w kuchni zamkniętej jest to rzecz nie do uniknięcia. Jeśli jednak chcemy w jakiś sposób ograniczyć roznoszenie kuchennych aromatów, warto zdecydować się na drzwi. Może to być system przesuwny, który nie zajmie dużo miejsca, ale spełni zaplanowaną funkcję. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

  • Częściowe lub całościowe odgrodzenie kuchni od reszty pomieszczeń.
  • Specjalne wózki i szyny poradzą sobie nawet z ciężkimi drzwiami, dzięki czemu można mówić nie tyle o drzwiach, co o całym panelu przesuwnym.
  • Skrzydła drzwiowe poruszają się po linii, a nie po łuku i nie ograniczają przestrzeni tak, jak drzwi tradycyjne.
  • Dzięki systemom typu Telescopic możliwe jest wykonanie zabudowy, składającej się nawet z 4 skrzydeł, które nachodzą na siebie podczas otwierania.

Ale systemy drzwi przesuwnych zapewniają przede wszystkim wysoką estetykę. – Idealnym rozwiązaniem będzie na przykład zastosowanie drzwi szklanych. Pozwolą doświetlić kuchnię, a jednocześnie wizualnie nie ograniczą przestrzeni, nawet gdy będą zamknięte – mówi Rafał Osiński, architekt i ekspert ds. technologii budowlanych w firmie Häfele.

Kiedy nie ma miejsca na stół

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez stołu, wokół którego mogliby się gromadzić domownicy. Niestety w kuchni otwartej nie zawsze starczy dla niego miejsca. Nie oznacza to jednak, że nie może go tam być – z tym, że niekoniecznie „na wierzchu”. Jeżeli jesteśmy osobami, które szybką kawę z przyjaciółmi wolą wypić w kuchni, to warto zdecydować się na któryś z wariantów blatów wysuwanych z zabudowy meblowej. Taki blat (wysuwany lub rozkładany po łuku) może z powodzeniem pełnić rolę stolika. Jego wielkość jest sprawą indywidualnych preferencji, jednak z większości przypadków można na nim pomieścić nie tylko filiżanki z kawą, ale też talerze z przekąskami. O takie rozwiązanie trzeba jednak pytać na etapie planowania i wyboru mebli do wykonania przez stolarza. Ten zaproponuje okucia, które umożliwią realizację wymarzonego rozwiązania.

Trzeba zadbać o porządek

Otwarcie kuchni na salon wymaga wprowadzenia nieco większej dyscypliny. Nie można sobie już pozwolić na pozostawienie po gotowaniu bałaganu na blacie czy sterty naczyń w zlewie. Wszystko widać przecież z salonu. Zachowanie porządku ułatwi dobre zaplanowanie przestrzeni i wyposażenia. Warto przemyśleć takie rozwiązania, jak:

  • wkłady sortujące do szuflad
  • półki wysuwne pełnego wykorzystania miejsca na naczynia
  • kosze cargo – idealne do przechowywania drobnych akcesoriów, które często lądują na stole lub blacie
  • sortowniki na odpady wewnątrz zabudowy – zamiast kubłów i koszy poustawianych w kątach

Oczywiście, by otwarta kuchnia była przyjemna dla domowników i gości warto pomyśleć też o pochłaniaczu dymu, odpowiednim oświetleniu, ale też przemyślanej aranżacji. Musi być zgodna z estetyką reszty mieszkania, szczególnie salonu, którego jest w pewnym sensie częścią i przedłużeniem. Elementem granicznym może być dobrze zaplanowana wyspa kuchenna, która z jednej strony spełnia podstawowe funkcje, a z drugiej może być stylową półką na książki, magazyny lub po prostu ciekawą ozdobą od strony salonu. 







POLECAMY TAKŻE: