Wygodnie i nowocześnie. Kuchnia w wersji smart

Nowe technologie rewolucjonizują świat – rozwiązania, które kilkanaście lat temu były kojarzone z filmami science-fiction, dziś są codziennością. Zmiany nie omijają kuchni. Tu projektanci sprzętu stawiają sobie jeden cel: komfort przede wszystkim. Co proponują w praktyce?

Wszystko gra

Na przykład udowadniają, że mebel kuchenny może zastąpić zestaw stereo. To możliwe dzięki innowacyjnym 360-stopniowym głośnikom przenośnym. – Działanie podobnych systemów audio opiera się na wykorzystaniu korpusów meblowych jako pudeł rezonansowych – wyjaśnia Jakub Malinowski, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele. – Ich wielką zaletą jest fakt, że praktycznie nie istnieją ograniczenia co do typu mebli, w których mogą być umieszczone. Takie systemy mogą być wykorzystane zarówno w meblach produkowanych przemysłowo, jak i na wymiar. Do uzyskania przestrzennego dźwięku potrzebna jest tylko twarda powierzchnia: szkło, metal czy drewno. Urządzenia opierają się na systemie Bluetooth, co pozwala na sterowanie muzyką z poziomu smartfonu, czy tabletu, a więc bez odrywania się od gotowania.

Na żądanie

Gotowanie i ulubiony serial? Przyjemne z pożytecznym warto łączyć i nie chodzi tu o postawienie na blacie 14-calowego telewizora. Odbiornik ukryjemy w kuchennym blacie. Wszystko dzięki specjalnym elektrycznym windom, które sprawdzają się w niewielkich kuchniach. Obsługiwane za pomocą pilota okucie umożliwia płynne wysunięcie i wsunięcie urządzenia do wnętrza blatu, a jednocześnie nie ogranicza przestrzeni roboczej. Idealne rozwiązanie dla osób, które lubią gotować „razem” z prowadzącymi kulinarne programy lub chcących rzucić okiem na programy śniadaniowe przy porannej kawie.

Zawsze pod ręką

Oczywiście kuchnia smart dostosowuje się do każdego domownika. Przykładem jest możliwość opuszczenia szafki na elektrycznym okuciu, a nawet lekkie jej wysunięcie tak, by sięganie po produkty było maksymalnie wygodne. To zasługa elektrycznie sterowanych wind. – Urządzenia te pozwalają opuścić szafkę do wysokości człowieka, a jednocześnie lekko wysunąć jej korpus do przodu, co ułatwia dotarcie do niezbędnych produktów. Są przy tym bardzo wytrzymałe – niektóre modele radzą sobie z obciążeniem do 150 kilogramów – mówi Jakub Malinowski. Elektrycznie sterowane okucia są idealnym rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi i osób starszych, które mogą mieć problemy z dotarciem do zawartości szafek.

Co kto lubi

Windy unoszą też blaty kuchenne. To inteligentne rozwiązanie pozwala płynnie, w ciszy i z absolutną łatwością dopasować wysokość blatu do naszego wzrostu. Z kuchni korzysta dziecko? Blat opuści się do wymaganej wysokości, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Garbienie się przy zbyt niskim blacie? Nic podobnego, wystarczy jedno naciśnięcie pilota. POLECAMY TAKŻE: